Ülkelerin savaş Sanatları

Tayland Savaş Sanatı
Thai Boxing – Muai Thai
1650 yılında Kral (King) Naresuen döneminde başladı. 1774 yılında Nai Khanom Tom ile popüler oldu tanındı. Daha çok ordu tarafından resmi olarak geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Günümüzde spor olarak yapılmaktadır. Maçlarda sporcular ellerine eldiven giyerek çıplak ayakla dövüşürler.Üstlerine sadece şort giyen müsabakalarda diz,dirsek vuruşları ve atış teknikleri kullandığından maçlar sert ve hareketli geçer.Bu müsabakalardan önce yapılan gösteri ve geleneksel müzik eşliğinde yapılan danslar oldukça ilgi çekicidir
Peru Savaş Sanatı
Vacón
Peru askeri personeli ve yerel polisleri tarafından suçu önlemekte kullanılan melez savaş sanatı. 1980’lerin başlarında Villa el Salvador bölgesindeki eski bir deniz subayı ve Jujitsu uzman tarafından geliştirilmiştir.
Vacón, Jujitsu gibi eski savaş sanatları ile Lima’nın eteklerindeki yerleşim yerlerinde bilinen sokak dövüşü tekniklerinin bir karışımıdır. Sokaklarda kullanılan kendini savunma sisteminin en şiddetlilerinden biridir. Ana amaç rakibe muhtemel en büyük güçle saldırmak ve dengesini bozmaktır. Kol kilitleri ve eklemleri sıkıştırma büyük ölçüde kullanılmaktadır.
İngiliz Savaş Sanatı
Jieishudan
İngiltere’de geliştirilmiş kendini savunma sistemi; Jieishudan (Cişudan olarak okunur) Japonca’da “kendini savunmak için ölçüler” anlamına gelmektedir. Jieishudan yer dövüşü, boks gibi savaş sanatlarından unsurları içine alan melez bir savaş sanatı olarak sınıflandırılır.
Jieishudan’ın kurucularından biri Ian Zeffdır ve 1980’lerin başlarından bu yana Birleşik Krallık’da bir metoda bağlanmadan çalışılmaktaydı. Başlangıçta isimlendirilmemiş bir sokakta kendini savunma sistemi olarak gençlik klüplerinde çeşitli çevrelerden gelen kendini savunmak isteyen gençlere öğretiliyordu.
Eğitmenler çeşitli savaş sanatlarından gelen kişilerdi ve herhangi bir karşılık beklemeksizin bu klüplerde eğitim vermekteydiler.
Rusya Savaş Sanatı
Sambo ( SAMozashchitya Bez Oruzhiya)
Kendini silahsız koruma anlamına gelen Sambo, 1918 yılında Voroshilov tarafından araştırılmaya başlanmış ve 1923 yılında formüle edilmiş, 1930 yılında ise modernize edilmiştir. Sambo’nun yapısında Tatar güreşi Kurjaga, Tuva’ya ait Kuresh, Chuvash’a ait Akatuj ve Yakut’lara ait Hopsagaj motifleri bulunmaktadır.
Hindistan Savaş Sanatı
Kalaripayat
Kalari, döğüş alanı, Payat ise döğüş duruşu demektir. Kurucusu ve orijini belli olmamakla beraber, Lord Shiva tarafından hindu inancındaki tanrıların 3 prensibi ilke edinilmiş, derlenmiş, 9.yüzyılda ise geliştirilmiştir.

Endonezya Savaş Sanatı  
Pentjak / Pencak Silat
Bir Endonezya sistemi olup oldukça sert ve akrobatik tekniklere sahiptir. Dünyanın pek çok ülkesinde yapılmaktadır.Self defans tekniklerine ağırlık vermesi ve pratik teknikler kullanılması büyük rol oynar,5 duyu organının gelişmesi için çalışmalar yapılır
Filipin Savaş Sanatları
Arnis Eskrima Kali (Grand Master Remy Presas )
1521’de Machellan’ın Filipine gelişinden sonra İspanyollara karşı verilen özgürlük savaşlarında kullanılmıştır. 1200 yıl önce uygulanmaya başlanmış bir savaş sanatıdır. İlk Dünya şampiyonası 1989’da Cebu’da yapılmıştır. Arnis Eskrima Kali Remy Presas tarafından modernize edilmiştir.
Brezilya Savaş Sanatı
Capoeira (Brushwoods)
1814 yılında çalışılmaya başlandı ve usta Manoel Dos Reis Machado (Master Bimba) tarafından ilk akademisi kuruldu. 1941 yılında ise usta Pastinha ( Vicente Ferreira Pastinha 1889 – 1981) kendi Capoeira Angola sisteminde bir okul açtı.
Kombato
Brezilya askeri güçleri tarafından geliştirilmiş kendini koruma ve güvenlik ağırlık bir savaş sanatı.
Kombato 1989 yılında Soke Paulo Albuquerque’nun başında bulunduğu bir takım tarafından geliştirildi. Sistem, Brezilya Deniz ve Hava kuvvetleri, merkezi ve federal güvenlik güçleri, ünlü ve politik kişilerin yakın korumaları ve bazı ticari şirketler tarafından kullanılmaktadır.
Sistem silahlı ve silahsız mücadele biçimlerini ve hem ayakta hem de yerde mücadeleyi öğretmektedir.
Kuşak sistemi diğer savaş sanatlarına benzerdir. Öğrenciler beyaz kuşakla başlamakta ilerledikçe yeşil, kırmızı, kahverengi ve siyah kuşak takmaktadırlar.
Amerika Savaş Sanatı
American Kick Boxing (Grand Master Joe Lewis)
Muai Thai, Karate ve Boks savaş sanatlarının karışımı bir branştır. Amerikan Kick Boxing’in babası olarak kabul edilen Joe Lewis tarafından 1970 yılında başlatılmıştır.
Fransa Savaş Sanatı
Savate ( Fransız Boksu)
Michel Casseux ( 1794 – 1869) tarafından geliştirilmiş ve ilk antrenman okulu 1825 kurulmuştur.