Kravmaga

Etimoloji

KRAV MAGA—(“yakın dövüş”), İsrail askeri güçleri tarafından kullanılan yakın dövüş tekniğidir.Krav Maga İbranice’deki temas anlamına gelen  Maga ( נגע) kelimesiyle “savaş” veya “dövüş” anlamına gelen Krav ( קרב)  kelimesinden oluşmuştur ve diğer dillere genellikle temas savaşı /yakın dövüş olarak tercüme edilir. Krav Maga İsrail güvenlik güçleri tarafından belirli değişikliklerle kullanılmaktadır.

Kişisel savunma ( self-defense ) için daha basitleştirilip askeriyede kullanılan öldürme teknikleri çıkarılmış bir versiyonu sivil hayatta açılan kurslarla öğretilmektedir. İngilizce konuşulan ülkelerde kısaca Krav şeklinde adlandırılmaktadır.

İsrail’de Krav Maga adını alacak sistemin başlangıcı 1930’larda Macaristan ve Çekoslovakya’da Imi Lichtenfeld tarafından yahudi topluluğunu yahudi karşıtı gruplardan korumak için geliştirilmiş ve kurallarının tam olarak belirlenip ilk öğretildiği yer Bratsıvala olmuştur.

1910 yılında Budapeşte’de doğan Lichtenfeld, o yıllarda güreş ve boksla uğraştı ve jimnastik yaptı. Gençliğinde boks ve güreş şampiyonu olan Lichtenfeld savaşlar ve ilticalarla geçen hayatı boyunca da tekniklerini geliştirmek için bol bol fırsat buldu.

1948 yılında İsrail devletinin kurulmasının ardından İsrail ordusunda yüz yüze savunma konusunda Baş eğitmenlik yapan Lichtenfeld, 1960’ların başında emekliye ayrılmış ve açtığı jimnastik salonunda tekniklerini sivil hayata uyarlayarak Krav Maga adını verdiği tekniğini öğretmeye başlamıştır. Imi’nin ilk Krav Maga okulları Tel Aviv’de ve Netanya’da açılmış. Böylece Krav Maga günlük hayatta, sokakta kendini korumak isteyen insanlar için öğrenilmesi mümkün, pratik bir yöntem haline geldi. 1978 yılında  İsrail Krav Maga Derneği (IKMA) kuruldu.Imi ve öğrencileri, Krav Maga’yı bütünlük taşıyan bir sistem haline soktular. Imi’nin ölümüne dek asistanlığını yapan Eyal Yanilov, sistemdeki açıkları saptayıp giderme işini üstlendi. Krav Maga, kısa sürede tanındı ve saygın bir dövüş sanatı olarak kabul gördü.

Genişleme

İsrail’de büyük ilgi gören bu ‘sivil teknik’ler İsrail’deki bazı devlet okullarında ders olarak okutuluyor. Krav Maga’nın İsrail ve ABD dışında Fransa, İngiltere ,Finlandiya, İskandinavya,İsveç  ve Brezilya’da da uygulayıcıları var.

Türkiyede ise; 1980 yılında Türkiye ile  iletişim gerçekleşmiş çalışmalar kurumsal olarak başlamıştır.Halen WorldKravmaga Association Türkiye ,İnternational Self defence & combat Organization Türkiye Temsilciliği adı altında uygulamaktadır.

Teknik ve eğitim

Krav Maga’da kesin kurallar bulunmamaktadır. Krav Maga bir spor olmadığından herhangi bir müsabakaya dayalı karşılaşması da bulunmamaktadır. Tüm teknikler gerçek hayat koşullarında maksimum etkinlikte işlemesi için geliştirilmiştir. Krav Maga’da ataklar ve savunmalar rakipte mümkün olabilecek en büyük acıyı oluşturmak amacıyla tasarlanmışlardır. Kafa atmalar, vuruşlar ve diğer şiddetli teknikler üzerinde durulmuştur.

Sistemin içinde; Boks,Kick Boks,Muay Thai, Judo, Ju jitsu, BJJ, Aikido Karate, Taekwando teknikleri ve bunların yanı sıra pek tanınmayan fakat etkili savunma teknikleri bulunmaktadır. Krav Maga, kişinin doğal reflekslerini eğitmeye ve geliştirmeye yöneliktir. Buna bağlı olarak öğrenci, farklı fiziksel tehdit durumlarında uygulayabileceği basit fakat etkili tekniklerden oluşan bir savunma yeteneğine sahip olur. Bunların bazıları; boyun kitleme, boğma ayı sarılışı, giysiden yakalama ve el tutuşları (kavrama)dır. Krav Maga, Kata’ya veya belli bir sıraya dizili hareketler zincirine sahip değildir. Kişi, bir saldırıyı bertaraf etmek için basit hareket dizilerini, herhangi bir diğer dinamik hareketlerle birleştirerek kullanır. En önemli prensip; yeni durumlara hızlı adapte olabilmektir.

Aynı zamanda, öğrenciler başlangıçta etkili yumruk ve tekme atabilmeyi öğrenirler. Örnek olarak: Rakipten boks tekniği ile gelen bir yumruğa karşı, geleneksel dövüş tekniklerinden bir tekme ile dize veya kasıklara yapılabilecek bir vuruş kullanılabilir. Bunun yanı sıra, yeni başlayanlar için doğru düşüş ve yuvarlanma bilgileri de öğretilir.

Sonraki seviyelerde, boyun ve bilek manipulasyonları, yer dövüşleri ile birlikte öğretilir. Ayrıca bu seviyede, silahlı hasıma karşı uygulanabilecek teknikler öğretilir. Bu silahların arasında; sopa, bıçak, tabanca ve tüfek bulunur. Bununla birlikte silah kullanma teknikleri de eğitimlerin içinde yer alır. En çok uzmanlaştırıldıkları silahlar, sopa ve bıçaktır.

Eğitim ilerledikçe, birden fazla silahlı hasımla mücadele öğretilir. Bu durumları belirli bir şekilde tanımlayamayız. Çünkü iki kişinin tam olarak ne şekilde karşı karşıya gelebileceği tahmin edilemez. Öğrenci; bir kaos anında, duruma hızla adapte olmayı öğrenmeli ve geliştirmelidir.

En üst seviyelerde rehine kurtarma eğitimi, birden fazla kişiye karşı savunma, silahla tehdit altında kalma durumlarında yapılması ve uygulanması gerekenlerin yanında gizli askeri teknikleri ve suikast yöntemleri öğretilir.

Krav Maga eğitiminde, en önemli unsurlar şöyle sıralanabilir: Ağırlık dengesi, hız, güç, dayanıklılık, hazırlıklı olma ve koordinasyon

Bir dövüş sanatından ziyade dövüş tekniği olan Krav Maga’nın prensipleri aşağıdaki gibidir:

*öncelikle herhangi bir yaralanmadan kendini korumak

*savunma durumundan olabildiğince çabuk şekilde saldırıya geçmek

*doğal reflekslere güven; ancak bir kısmının pratik yaparak geliştirilmesi gerekir.

*bulunabilen herhangi bir zayıf noktaya vurmak.Tüm etkinlikle (tüm güçle değil)

*çevredeki herhangi bir obje yararlıysa,kullanmaktan çekinmemek.

*Saniyeden daha kısa zaman dilimlerinde yapılan kombine teknikler uygulamak

( RETZEV ) ibranca “devamli devinim” anlamina gelmekte olup krav maganin dusturlarindan biridir.Devamli devinimden kasit, defansif pozisyondan bir an once cikip gittikce daha agresifleşen ve sıklaşan bir şekilde tum tehditler bertaraf edilene kadar devamlı suretle ve hiç ara vermeden hareketlerinize devam etmektir.

Sonuç olarak, Krav Maga ve diğer savunma sanatları arasındaki en belirgin fark; hiç bir kurala sahip olmayışıdır. Öğrenci, insan anatomisindeki zayıf noktaları öğrenerek, bu bilgiyi saldırıdan korunma amaçlı kullanmak üzere eğitilir. Bu stil, genelde sokaklarda kullanılmak üzere üretilmiştir. Buna bağlı olarak müsabakası yoktur.

Bir öğrencinin seviyesini belirlemek için iki sistem vardır. Birincisi Judo benzeri kuşak sistemidir: Sarı, Turuncu, Yeşil, Mavi, Kahverengi ve Siyah kuşaktan oluşur.

Sarıdan Kahverengi kuşağa kadar: Self Defans (kendini savunma) 1-5 arası

Siyah Kuşak: İleri ordu seviyesi uygulamaları 6-10 arası

Siyah Kuşak: Krav Maga stiline katkılarından dolayı verilen ünvanlar.

Bir başka sistem seviyelerdir. Bunlar uygulayıcı (practitioner), mezun(graduate) ve uzman (expert) olarak belirlenmiştir. Bu üç seviye kendi içinde 5 yan seviyeye ayrılmıştır. Son derece olan “ustalık” (Master) seviyesinde bu 3 tür. (İskandinav ülkelerinde bu sistem kullanılır) İlk 8 12 hafta sonunda öğrenciler sarı kuşakları için ilk uygulayıcı seviyeye gelmelidirler.

Uygulayıcı 1 ve 2 Sarı kuşağa

Uygulayıcı 3 ve 4 Beyaz kuşağa

Uygulayıcı 5 ve Mezun 1 Yeşil Kuşağa

Mezun 2 ve 3 Mavi kuşağa

Mezun 4 ve 5 Kahverengi Kuşağa

Uzman 1 ve 3 Siyah 1. ve 3 kuşağa

Uzman 4 ve 5 Siyah 4 .ve 5. kuşağa EŞ DEĞERDİR

Ustalık seviyeleri ise 1 den 3 e kadardır.

Eğitim Sırasında Kullanılan Giysi Ve Ekipmanlar :

İlk seviyelerde, öğrencinin giymek için ihtiyacı olanlar yalnızca bol bir pantolon, yumuşak ve hafif bir ayakkabı ve tişörttür. Tişörtün rengi tercihen siyah veya da beyazdır.

Genelde kullanılan ekipmanlar; haya koruyucu, kaval koruyucu,Kask,dişlik ve bir çift boks veya da mma eldiveni sayılabilir.