Japon Sanatları

JUJİTSU
Orta  Asyalılardan öğrendikleri  mücadele sanatlarını Tibetli ve Hintli  Budist rahipler,uzun yıllar mabetlerinde gizli olarak çalışmışlar  ve Budizm’in felsefi yönü olan ZEN’i eklemişlerdir.Yüzyıllarca Çin’de rahipler ,prensler ve asiller arasında geliştirilen mücadele  sanatları 14. yüzyılda Japonya‘ya sıçramıştır . 15. yüzyıla kadar kucaklama,yere atma (KUMİ UCHİ) şeklinde kaidesiz uygulanmış,16.ve17.yüzyıllarda bu oyunlarla birlikte silahlardan da yararlanılmıştır(KOGU-SOKU).Daha sonra fırlatma,vurma,yerde mücadele şeklinde(JİU-JİTSU)(İnce sanat) devri başlamış ve sayısız JİU-JİTSU okulları açılmıştır. 
* Takeno Uchi Ryu
* Araki Ryu
* Muso Ryu
* Seigo Ryu
* Sekig Uchi Ryu
* Shibukawa Ryu
* Kito Ryu
* Yoshin Ryu
* Kyushin Ryu
* Jikişhin Ryu
* Tensin Shinyo Ryu
            Yalnızca ju jutsu  isimi altında değil  yawara, taijitsu , wajutsu, hakudo, kozhinewari, shubaku, torite, kempo  olarakta bilinmektedir.
KARATE VE STİLLERİ
 SHURİTE
Kurucusu okinawalı  Sukon MATSUMURA’dır . (1797-1889) MATSUMURA’nın hocası Sakugawa SUHUNGO , okinawalı Takahara PEİCHİN’den  SHAOLİN KUNG-FU dersi ve1755yılında Çine gitti.Okinava’ ya  dönüşünde Kral ShoBOKU’nun 1756’da okinawaya gönderdiği Çin elçisi Guan Kuin’in heyetinde bulundu KOSOKUN (Okinawaca KUSHANKU) isimli askeri ateşe den Shaolinin HAKATSURU (Beyaz Turna) tekniklerini öğrendi.Sakugawa  SUHUNGO’NUN LAKABI  “Çin Eli “ anlamına gelen TO-DEİ idi ve okinawa sanatı uzun yıllar bu isimle tanındı.ITOSU Yasutune tarafından 1830 yılında organize edildi. ŞHURİTE günümüzde orijinal şekli ile sadece KENSHİN KAN sisteminde okinawalı Fusei KİSE  tarafından öğretilmektedir
 TOMARİTE
Kurucuları Kosaku MATSUMURA (1829-1898) VE Gusukuma ‘dır.Bu sistem 1683 yılında Kral Sho TEİ tarafından okinawa’ya gönderilen Çin elçisi WANG Jİ (Okinawaca  wanshu) nin  Tomari şehrinde öğrettiği tekniklerin tesirinde kalmıştır. Zamanımızda bu sanatın devamı olan tek sitil MUSHİNDO Ryu kalmıştır.
 NAHATE (SHOREİ  RYU)
Kurucusu okinawalı Konryo HGAONNA ‘dır.(1853-1916) 1875 yılında Güney Çin ‘in Fukien bölgesindeki liman şehri Foochow’a giderek Güney Shaolin okulunun ustası Çinli Ryu Ryuko ile 15 yıl çalıştı ve okinawaya dönerek öğrendiklerini Naha şehrinde öğretti. Bu günkü adı Goju Ryu  olan Naha te  orijinal Güney Shaolin öğretisinin devamıdır.    
SHOTOKAN KARATE
Karate’yi ilk modernize eden kişi Gichin Funakoshi’dir. Ve 1922 yılında kurulmuştur. Japonya da en ciddi olarak JKA ve FAJKO kuruluşları içinde çalışılmaktadır.Adale tendon ve nefes kontrolu üzerine direkt , cesaretli ,denge duruş ve ataklarında çok ciddi otomatik patlayıcı tekniklere sahip bir sistemdir.
Kancho Gichin Funakoshi (1868 – 1957)
SHITO RYU   KARATE
Shito Ryu Karate Kenwa Mabuni tarafından 1929 yılında kurulmuştur.
Japon klasik karatesi ile  Çin sistemi mücadele teknikleriyle birleşmiş bir karate sistemidir.Tetikte bekleyen müdafaa duruşlarından kalkışları ve rahat blokları nokta atakları ile ustalık gösteren bir özellik taşır.Mabuni KENEİ tarafından modernize edilmiştir .
Kancho Kenwa Mabuni ( 1889 – 1952)
GOYU RYU   KARATE
Goju Ryu Karate Chojun Miyagi tarafından 1933 yılında kurulmuştur. Goju sistemi teknik yönden çevik süratli bloklara ,sakin kontra atak yapan ve hareket kabiliyeti kendi ekseni etrafında seri ve güçlü teknikleri kapsamış bir sistemdir.Nefes kontrol ve tendon çalışmalarına önem verilir.Gogen YAMAGUCHİ üstad tarafından modernize edilmiştir.
Kancho Chojun  Miyagi ( 1888 – 1953 )
WADO RYU   KARATE
Wado Ryu karate Hironori Ohtsuka tarafından 1934 yılında kurulmuştur.
Shotokan ve Goju sistemlerine nazaran daha yüksek denge ve bloklarıyla ilgi çekicidir.Jiu Jitsu teknikleri kökenini oluşturur.Sert konsantrasyonu akıcı rahat atakları ve yön çalışmalarıyla az kuvvet harcanarak yapılan görülmeye değer bir sistemdir.
Kancho Hironori  Ohtsuka
KYOKUSHIN KAIKAN  KARATE
Kyokushin Karate Masutatsu Oyama tarafından 1964 yılında kurulmuştur. Goju,Shotokan,Shito,Tai chi,Taekyon,Tai boks, tekniklerinden esinlenerek hazırlanmış,değişik bir tarz karatedir. Karatenin her tekniğinde etkili ve güçlü olma çalışmaları yapılır.
Kancho Masutatsu  Oyama ( 1923 – 1994 )
ASHIHARA   KAIKAN  KARATE
Ashihara Karate Hideyuki Ashihara tarafından 1981 yılında kurulmuştur. Bu karate Kyokişhin metodunun ilerlemiş kombinasyonlarını ayak ve el olarak geliştirmiş Taekwando ve Jeet kune do ile birleşmiş bir sitil olarak full contac çalışmalar ve Sumo direnç anlayışı ile birleştiren seri bir karate sistemidir. Aikidonun sabaki dönüşlerine ve ataklarına çok önem verilir.
Kancho Hideyuki  Ashihara ( 1940 – 1995 )
SEIDO   KARATE
Seido Karate  Tadashi Nakamura tarafından 1976 yılında kurulmuştur.
Kancho Tadashi Nakamura ( 1942 –  )
SEIDOKAIKAN (K1)  KARATE
Seidokaikan Karate Kazuyoshi Ishii tarafından 1980 yılında kurulmuştur.
Kancho Kazuyoshi Ishii
SHIDOKAN   KARATE
Shidokan Karate 1981 yılında Yoshiji  Soeno   kurulmuştur.
Kancho Yoshiji Soeno ( 1947 –  )
JAPON KARATE DO SHORİNJİ KEMPO
Judo ve Jui Jitsu teknikleri ile karatenin klasik bilgilerini birleştirmiş bir nevi mabet özellikli ve etkili bir sistemdir.
JAPON KARATE DO DAİDOJUKU-KUDO
Kyokuşhin karatenin Judo atışlarına tam serbest yer veren bir sistemdir. Kurucusu Takashi AZUMA dır
JAPON KARATE DO RENBU KAİ
Uzun kombinasyon ekseni içinde el ,ayak kombine atakları,toplanma dengelerinde ani atakları,kombine içinde blokerliliği ile takdir edilen iyi bir karate sistemidir.Çok değerli ustaları mevcuttur.
JAPON KARATE DO OKİNAWA TE
1827 AZATO Yasutune tarafından organize edilmiştir.Shotokon karatenin temel bilgilerini teşkil eden bu sistem bilek ve kol blokları orta seviye atakları  özellik sayan bir sistemdir.
JAPON KARATE DO SANKUKAİ
Eskivle ataktan sıyrılma ile kombine ataklara yer veren ve ayak tekniklerini çok kullanan seri bir karate sistemidir.
JAPON DAİ KENDO
Japon dilinde Dai Kendo olarak çalışılan sistem Kore Taekwandosu  ile paralellik sağlar ,karate kuruluşları kadar organizedir.Ayak teknikleri ve esnekliğe, targıt ayak açıklığına önem veren bir sistemdir.
AIKIDO
Aikido 1942 yılında Morihei Ueshiba tarafından kurulmuştur. Üstad  sistemini mükemmelleştirene kadar uzun çalışmalarda bulunmuş bu esnada da sisteminin ismi de değişmiştir.Bunları sıralayacak olursak  Ayabede ilk Dojo’ sunu kurduğunda  sistemine Daito Ryu Aiki Jutsu ismini vermiş daha sonra Tokyo da Wakamatsu Dojo’sunda  ise Kobukan Aiki Budo  daha sonra Ueshiba Ryu  Ju Jutsu ,Tenşhin Aiki Budu ve nihayet 1942 yılında Aikido olarak isimlendirmiştir.
Aikido tabiat gerçeğine dayanmaktadır.Aikido da Budizm felsefesinin ağırlığı açıkça görülür.Günlük yaşamda çalışma ,inceleme ve hayatı anlama sanatıdır, felsefi yönü ağır basar bu yönüyle diğerlerinden ayrılır.
Ai  ideogramı “uyum” ve aynı zamanda “sevgi” anlamına gelir.Ki  “asıl maddeyi üreten iptidai enerji”,hayat nefesini ifade eder.Do  ise izlenen yolu ifade eder.Toparlayacak olursak AİKİDO “Yaşamsal enerjiyle uyun içinde olmanın yolu” diyebiliriz.Hareketler yumuşak ve rakiple uyum içinde yapılır.Parmak el ve bileğin rolü büyüktür.Teknikler ekseri dairevi olarak uygulanır önemli olan rakiple aynı anda ve yönde hareket etmektir.
Kancho Morihei Ueshiba ( 1883 – 1969 )
JUDO
Judo Dr. Jigoro Kano tarafından 1882 yılında kurulmuştur.
Judo rakibin kuvvetinden,dengesinden istifade ederek buna kendi denge , kuvvet ve tekniğini ekleyerek fırlatma , boğuşa alma , kırışa getirme , hareketsiz halde tutuşa alma ve ceza aldırma yöntemleriyle galip gelme sanatıdır.
 
Kelime anlamı olarak ;
JU : Kibarlık,nezaket,yumuşaklık,esneklik,çeviklik
DO : Yol,disiplin tarzı
Judonun teknik anlamda iki ana prensibi vardır.
Mukavemet etmemek “ Kuvvete karşı kuvvet uygulamamaktır. Hasmın kuvvetinden istifade etmek , minimum kuvvet kullanarak maksimum netice elde etmektir.
Şiddet kullanmamak “ Rakibe acı vermek değil rakibi acı sınırına getirerek üstünlüğünü belirtmek.
Kodokan ve Kosen judo olarak iki stilde yapılmaktadır.
Kancho Dr. Jigoro Kano
KENDO
Kılıçın yolu anlamına gelen Kendo, 200 yıl önce geliştirilmiştir ve 1957 yılında federasyonu kurularak devam etmiştir.