Pars Yakın Müdafaa

Pars Yakın Müdafaa Nedir?

Yeni Gerçeklik Tabanlı Kendini Savunma Sistemi-TÜRKİYE

Kişisel Koruma ve Savunma Taktikleri Eğitimi

P ratik
A kılcı
ealist
S eri

PARS NEDİR?

Önce Taktik ve Stratejinin tanımını yaparak başlayalım.

TAKTİK: Türlü savaş araçlarını belli bir sonuca ulaşmak amacıyla etkili biçimde birleştirerek ve kullanarak kara, deniz veya hava savaşını yönetme sanatı.

STRATEJİ: İzlem. Bir ulusun veya uluslar topluluğunun, barış ve savaşta benimsenen politikalara destek vermek amacıyla politik, ekonomik, psikolojik ve askerî güçleri bir arada kullanma bilimi ve sanatı, sevkülceyş.

Taktiksel bakış açısıyla, Kişisel savunmaya ( self-defense ) yönelik gerçekçi senaryolarda basit hamleler ve pratik teknikleri kullanımına dayalı eğitim verilmektedir. Tüm taktikler ve teknikler gerçek hayat koşullarında en fazla etkinlikte kullanılabilmesi için geliştirilmiştir. Ayrıca bu program silahlı kuvvetler, emniyet ve özel güvenlik teşkilatı personelinin, İç güvenlik ve ani müdahale birimlerinde fiilen görev yapan İnfaz ve Koruma Memurlarıile Acil Yardımve İtfaiye personelinin; Uluslararası Standartlara Uygun Mesleki Savunma teknik ve taktiklerini, hareket kısıtlayıcı araçların (Robokop, jop, kalkan, gaz maskesi vs.) kullanımı konularında görevinin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışları kazandırmak mesleki alanda kullanabilmesine yönelik eğitimleri içerir.

Eğitimlerin verilmesi sırasında, özellikle yakın savunma ve aletlerin kullanımından önce tüm ikna yollarının denenmesi, ikna metotları tükendiğinde en son çare olarak kademeli biçimde güç kullanılacağı vurgulanarak bu konularda uluslararası standartlara ve insan hakları kurallarına uygun teorik bilgiler verilmektedir.

Diğer savaş veya savunma sanatları veya sporları müsabakaya yönelik eğitim programları içerisinde bu tür çalışmalar yapmaktadırlar. Bu eğitim programının müsabakası yoktur çünkü sokağa ve mesleki eğitime göre hazırlanmıştır. Kişilerin başka sistemler çalışmış olması verilecek eğitimi etkilemez ancak yeni başlayan kişilerde daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Kişiler Taktik savunma eğitimi aldıktan sonra spor yapmaya devam edebilir, verilen eğitim çalıştığı sistemde kendisini geliştirmesini sağlar. Hiçbir branş, sitil, sistem ile karşılaştırılmaz Karma savaş sanatları kategorisinde değerlendirilir.

Zaman ve harcanan emeğin boşa gitmemesi için programın incelenmesi tavsiye olunmaktadır. Verilen eğitim savunma ve saldırı içerikli gerçek, doğal bir anlayış içerisinde sürdürülür. Özel bir kıyafete gerek duyulmaz her mekânda her şekilde çalışma yapılabilir. PARS YAKIN MÜDAFAA eğitimi içerisinde Özellikle bayanların rahatlıkla uygulaya bileceği program oluşturulmuştur. Normal eğitimin dışında sadece bayanlar bu eğitimi alabilirler.

Çeşitli ülkeler savaş sanatlarının alanlarında sporcu yetiştirmeye yönelik eğitim programlarının askeri, emniyet, güvenlik personellerinin mesleki alanlarına yönelik olmadığını fark etmişlerdir. Kuralları konmuş bir ortamda hakemler nezaretinde puan almayı amaçlayan bir eğitimle sporcu yetiştirildiğinde savaş sanatlarının mesleki alanda gerekliliklerin yetersiz kalacağı istenen donanıma sahip olunamayacağı sporcu olarak eğitim verilmesiyle bu personellerin istenen düzeye gelemeyeceği düşünülmüştür.

Dünyada bu anlamda çalışma yapan ülkeler mevcuttur örnek verecek olursak başta İsrail Kapap,Kravmaga,Lotar,Rusya Spetsnaz,Systema,Peru Vacon,Brezilya Kombato yu sayabiliriz

Taktik unsurlara sahiptir, Bu eğitimin unsurları; kişi, zaman ve alan kontrolüdür. Bu eğitim programında 8 taktik bulunmaktadır. Taktiklerin her biri rakibin tabi/yaratısal saldırı atakları veya doğal tepkilerine karşı genel bir öğretidir.

Kişide gerginliğin ve öfkenin egemen olduğu, adrenalinin en üst düzeye ulaştığı fiziksel tepkilere karşı genel taktikler mevcuttur. Bu taktiklerle istisnai durumlara da saldırılara karşı koyabilecek biçimde kurgulanmıştır.

Taktik anlayış içerisinde öncelikle Saldırganın silahlı veya silahsız saldırı detaylarını kontrol etmek veya pasifize etmek yerine kişiyi bütünsel kontrol altına almak, etkisiz hale getirmek amaçlanmıştır. Günlük hayatta, sokakta kendini korumak isteyen insanlar için öğrenilmesi mümkün, kolay bir yöntem oluşturulmuştur.

1985 yılından buyana çeşitli savaş sanatlarında kendini geliştirmiş olan Şevki ERDOĞAN tarafından yukarıda açıklamaya gayret ettiğimiz nedenlere cevap verbilmek için aşağıdaki amaçlar doğrultusunda temmuz 2008 tarihinde tamamlanarak kurulmuş olan Pars Yakın Müdafaa Eğitimlerine başlanmıştır.

ÖNGÖRÜMÜZ VE AMACIMIZ

Öngörümüz;

Dünyada Self defence olarak bilinen Yakın savunma-Kendini savunma-Kişisel Savunma gibi çeşitli adlarla tanımlanan eğitim alanında Türkiye de lider olmak Türkiye için Dünya ile yarışmak.Bu platformda Türkiye’nin adını duyurmak

AMACIMIZ

a-Kolay ve basit öğrenmeyi sağlamak

b- Çabuk hareket etmeyi sağlayan, hızlı düşünüp uygulamaya geçebilen, Sağlıklı bir düşünce yapısı oluşturmak

c-Beklenmeyene hazır olma iç güdüsünü geliştirmek, kişiyi tetikte tutmak

ç-Mücadele ruhunu yükseltmek

d-Kendine güveni artırmak

e-Kişinin saklı kalmış yetilerinin keşfedilmesini sağlamak

f-Her yapıda insana hitap etmek

g-Yaralanmadan kendini savunmayı sağlamak

ı-Hassas noktaları kullanabilmeyi sağlamak

i-Savunmada bulunduğumuz ortamdan faydalanma,materyalleri kullanmaktan çekinmemeyi sağlamak

Bu eğitim programında P.Y.M.S 1,2,3,4,5 olmak üzere 5 seviye vardır.

Ayrıca sadece belli bir konuda eğitim almak isteyenler için çeşitli başlıklar altında Süreli eğitimler yapılmaktadır.

– Bayan kendini koruma  Taktikleri

– Silahsızlandırma Taktikleri

* Sopasızlandırma Taktikleri

* Bıçaksızlandırma Taktikleri

* Tabancasızlandırma Taktikleri

– Saldırgana Zarar Vermeden Engelleme Taktikleri

– Taşıma- Transfer Teknikleri Kelepçe Takma Taktikleri

– Jop-Baton kullanma Taktikleri

-Yerde Mücadele Taktikleri