JuJitsunun Dünyaya Yayılışı

Resim4

İngiltere’de Jujitsu 1900
Batı’da Asya merkezli meşru müdafaaya ilişkin ilk referanslardan biri Japonya’dan geldi. Sadakazu Uyenishi ve Yukio Tani, Japonya dışında jujitsu öğreten ilk Japonlar arasındaydı. Uyenishi, 20 yaşındayken Bartitsu Club’dan Edward William Barton-Wright tarafından Londra’ya davet edildi.

Baritsu Kulübü, birçok dövüş stili arasında çapraz eğitim öğreten İngiltere’nin en eski dövüş kulüplerinden biriydi. Güreş, boks, eskrim, sopayla eskrim ve jujitsu gibi dövüş sanatlarıyla ilgili bir dizi konuyu öğrettiler.

Resim5

1903’te Uyenishi, Londra’da Japon Öz Savunma Okulu adında kendi okulunu kurdu. 1905’te ilk meşru müdafaa kitabı olan  Jujitsu Ders Kitabı’nı yazdı . Ayrıca Aldershot Askeri Okulu ve Shorncliffe Ordu Kampında da ders verdi.

Resim6

Amerika’da Jujitsu 1902
Amerika’nın Judo ile ilk tanışması, 1879’un sonlarında Başkan US Grant’in Japonya’yı ziyaret ederken bir judo gösterisini gözlemlemesiyle oldu. Daha sonra 1902’de Kano’nun öğrencilerinden biri olan Yoshitsugu Yamashita ABD’ye gitti ve Theodore Roosevelt ve West Point öğrencilerine judo öğretti.

Resim7

Almanya’da Jujitsu 1905
Aynı sıralarda Eric Rahn, Almanya’da Berlin’de büyüyen Japon topluluğundan Jujitsu’nun temellerini öğrendi. Eğitmenlerinden biri “Komple Kano Jujitsu” kitabının yazarı Higashi’ydi. Rahn ilk başta kolluk kuvvetlerine ve daha sonra Askeri Akademi’de jujitsu öğretmeye başladı. Ayrıca 1932’de  Jujitsu, Die Unsichtbare Waffe  (Görünmez Silah) adlı bir kitap yazdı.

İlginçtir ki, o dönemde bir bilim adamı ve Jujitsu uygulayıcısı olan Martin Vogt, birçok jujitsu hareketinin Almanya’nın Orta Çağ dönemindeki güreşlerle karşılaştırılabilir olduğunu belirtti. Kanıtı o döneme ait, birçoğu Albrecht Dürer’e ait tahta baskılardı.

Resim8

1923’te Almanya’nın Berlin kentinde Ulusal Jujitsu Derneği ( Reichsverband fur Jujitsu ) kuruldu ve 1925’te ilk Alman Polis Şampiyonası gerçekleşti. Sonraki yıllarda Alman Jujitsu’su, Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı’ndaki seçkin ordu birlikleri için özel bir eğitim programına dönüştü.

9

Fransa’da Jujitsu 1905 Fransa’da
o dönemde yerleşik Japon eğitmen yoktu; jujutsu, Tani’nin Oxford St., Londra’daki “Japon Ju-Jitsu Okulu”nda eğitim almış üç Fransız tarafından tanıtıldı. Bunlar Edward Desbonnet, Jean Joseph Renaud ve Re-Nie adı altında anılan Guy de Montgrilhard’dı; “Les Secrets du Jiu-Jitsu” adlı bir kitap yazdı (Edisyonlar Paclot, Paris, 1905). Fransız polisine ve ordusuna basitleştirilmiş bir jujitsu biçimi öğretildi.

Resim10

Rusya’da Jujitsu 1915
Jujitsu’nun Rusya’daki ilk gelişimi, Vasili Oshchepkove ve Viktor Spiridonov’un judo, jujitsu ve diğer yabancı dövüş sanatları tekniklerini, sonunda sambo haline gelen yerel bir güreş stiline entegre etme çabalarından kaynaklandı. Oschepkov , Merkezi Kızıl Ordu Evi’nde seçkin Kızıl Ordu kuvvetlerine judo öğretti . Vasili Oschepkov, Japonya’da judoyu öğrenen ilk yabancılardan biriydi ve nidanını judonun kurucusu Jigaro Kano’dan aldı.

Resim11
Resim12

Brezilya’da Jujitsu – 1920’lerde
geleneksel jujitsu stilleri ve judonun dehası olan Mitsuyo Maeda, ABD, Büyük Britanya, Meksika, Küba ve Avrupa’da turne yapıp sergiler sunduktan sonra judo ve jujitsu’yu Brezilya’ya tanıttı. Kano onu 1904’te judoyu temsil etmesi için gönderdi. Maeda 1000’den fazla maçta mücadele etti ve hiçbirini kaybetmedi. Carlos Gracie, 1925’te okulunu açmadan önce birkaç yıl Maeda’yla çalıştı.

Resim13

İkinci Dünya Savaşı Öncesi Dönemde Jujitsu
William Fairbairn, Defendu adlı kendini savunma tarzının yaratıcılarından biridir. Yakın arkadaşı Eric Sykes ile birlikte Çin’in Şangay kentinde Belediye Polis Gücü’nün bir parçası olarak çalıştı. Tekniklerinin Çin dövüş sanatlarından büyük ölçüde etkilendiği sıklıkla söylenir ancak durum kesinlikle böyle değildir.

Her ne kadar Çin’deyken çok sayıda dövüş sanatı eğitimi almış olsa da, daha da önemlisi Judo ve jujitsu eğitimi aldı ve Kano’dan ikinci derece siyah kuşak oldu. 1940 yılında İngiltere’ye döndüğünde, Britanya Komandolarına ve Almanya ile yaklaşan savaşa ilişkin gizli hükümet kurumlarına ders vermekle görevlendirildi.

Resim14

İkinci Dünya Savaşında Jujitsu
1942’de hem Fairbairn hem de Sykes KİT’in eğitiminden sorumluydu. Fairbairn eğitim vermek üzere Kanada’daki Camp-X’e gönderildi. Bu süre zarfında ABD ordusuna ve Deniz Piyadelerine Sykes bakış açısıyla Yakın Mahalle Muharebesi de öğretildi. Almanya’nın jujitsu temelli dövüşçülerin kendi versiyonu vardı.

Resim15

Albay Applegate’in Etkisi
Amerikalı bir albay olan Applegate, Amerikan askerlerini büyük ölçüde Fairbairn’in Defendu’suna dayanan teknikler konusunda eğitmişti. İkinci Dünya Savaşı sırasında tekniklerini uygulamaya koyan OSS görevlilerinin geri bildirimleriyle teknikleri geliştirdi. 1943’te Öldür ya da Öldür kitabını yazdı . Hala bir CQC klasiği olarak kabul ediliyor.

Resim16

Savaş Sonrası Amerika’da Jujitsu – 1950’ler 1951’de
USAF General Curtiss LeMay, Stratejik Hava Komutanlığı (SAC) hava mürettebatına “savaş önlemlerini” öğretmek için bir programa izin verdi. Adaylar seçildi ve Japonya’daki Kodokan’a gönderildi. Eğitim Judo, jujitsu ve aikido’yu içeriyordu ve bu da onların “savaşçı önlemler” eğitmenleri olmalarını sağlayacaktı.

Resim17

Judo Resmi Olimpiyat Sporu Oldu – 1964
Judo ilk kez 1964’te Olimpiyatlara girdi. Japonya’da düzenlendi ve açık kategori dışındaki tüm kategorilerde Japonlar galip geldi. Hollandalı judocu Anton Geesink altın madalyanın sahibi oldu.

Resim18

ABD – UFC’nin İlk Çıkışı – 1993
1993 yılında UFC, Rorian Gracie tarafından başlatıldı. Brezilya Jujitsu tarzında, tüm dövüşçüleri Gracie Challenge’a davet ettiler, yani: ya çekilin ya da çenenizi kapatın ve bu, oyunu değiştirdi.

UFC’nin (The Ultimate Fighting Championship) dövüş sanatları dünyasında büyük bir etkisi oldu. Burada, tüm gelenleri geride bırakan orijinal Kodokan sisteminin bir uzantısı olan bir jujitsu tarzı vardı. İnsanlar artık gizli tarzları ve teknikleriyle övünemezdi, artık bunu minder üzerinde kanıtlamaları gerekiyordu.

Sonunda birçok dövüşçü BJJ’yi öğrenmeye başladı ve Brezilyalı dövüşçülerin hakimiyeti dengelendi. UFC, BJJ’nin sergilendiği bir sergi yerine karma dövüş sanatlarının sergilendiği bir mekana dönüştü, ancak BJJ bugün hala MMA’nın önemli bir bileşenidir.

Resim19

Modern Ordu Savaşçıları Programı – ABD – 1990’larda
ABD Deniz Kuvvetleri ve Ordu Korucusu Çavuş Matt Larsen, “Modern Savaşçıların Babası” olarak anılır. Asya’da görev yaptığı sırada Asya dövüş sanatları eğitimi aldı.

1990’larda Larsen’e 1,2 milyon asker için MACP programını oluşturma görevi verildi. Savaş alanında gerçekte ne olduğunu araştırdıktan sonra H2H çatışmalarının yalnızca silahlar sıkıştığında veya ateşlenmediğinde gerçekleştiğini fark etti.

Matt, ağırlıklı olarak jujitsu ve BJJ’ye dayalı, ancak asla tek başına mücadele etmeyen bir program hazırladı; saldırılarla boğuşmayı ve silahlarla boğuşmayı içeriyordu. Ayrıca askerlerin tamamen dirençli bir rakibe karşı savaşırken becerilerini geliştirebilmeleri için rekabeti de teşvik etti.

Resim20

Jujitsu Bugün
BJJ dünya çapında her geçen gün daha popüler hale geliyor ve dövüş sporları da dünya çapında popüler hale geliyor ve BJJ, karma dövüş sanatlarının önemli bir bileşenidir. Judo dünya çapında uygulanır ve olimpik bir spordur. Savaşçı, krav maga, ABD ordu programı ve gerçekliğe dayalı savunma sistemleri gibi çoğu savunma tarzı varlığını jujitsu’ya borçludur. Klasik jujitsu hala dünya çapında uygulanmaktadır.

Son zamanlarda BJJ’in en iyi temsilcilerinden biri olan Rickson Gracie, BJJ’nin esas olarak spor tarafına odaklanarak kendini savunma unsurunu kaybettiğinden yakındı.

Jujitsu Haken World juJitsu Federation,JuJitsu İnternational Federation,Combat JuJutsu İnternational Federation ,İnternational Brezilian JiuJitsu Federation gibi yapılar altında çalışmalarını sürdürmekte sporsal unsurlar göz önünde bulundurularak ulusal uluslararası, kıtalarar arası şampiyonalar düzenlenmektedir.

Joseph Svinth’in Ek Yorumları
Yamashita, Eylül 1903’e kadar ABD’ye gelmedi. Ayrıca ABD Askeri Akademisi’nde ders vermedi. ABD Deniz Harp Okulu’nda ders verdi ve öğrencileri öğrenciden ziyade subaylardı. http://ejmas.com/jcs/jcsart_svinth1_1000.htm

USMA’da judo sergileyenler Tomita ve Maeda’ydı ve Tomita, tanıştığı ikinci futbolcu (Charles Daly) tarafından terk edildikten sonra, USMA, profesyonel güreşçi Tom Jenkins’in öğrettiği gibi, yakaladığın kadar yakalamaya karar verdi.

Almanya’da jujitsu, Kano ve Nagaoka’nın turlarının ardından 1930’larda Kodokan judoya dönüşmeye başladı. Kano, Olimpiyat işi nedeniyle turneye çıkarken Nagaoka, Berlin polis şefi olarak Goering’in daveti üzerine oradaydı. O dönemde Almanya’da judo, Almanya’nın Japonya ile olan özel ilişkisiyle yakından ilişkiliydi ve Hitler Gençliği programları arasında popülerdi. Açıkçası, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Duvar’ın her iki tarafında da yazılanların hepsi…

Taro Miyake, 1913-1914 yıllarında Fransa’da profesyonel olarak güreş yapıyordu ancak Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla birlikte ABD’ye gitti. Birinci Dünya Savaşı sırasında Müttefik ordularında jujitsu’ya kesinlikle ilgi vardı. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından jujitsu, Kawaishi’nin uke’nin kıdemli bir Japon diplomat olduğu bir demo verdiği 1938 yılına kadar Fransa’da çoğunlukla nefsi müdafaa amacıyla öğretildi (bkz. Moise Feldenkrais’in Kano ile tanışma hikayeleri). http://www.britishpathe.com/video/jujitsu-deprovation-paris

İmparatorluk Rusya’sında jujitsuya asıl ilgi duyanlar George Hackenschmidt ve diğer profesyonel güreşçilerdi. SSCB’de Oshchepkov kesinlikle Kodokan notu alan ilk etnik Rus’tu. (Japonya’nın işgal ettiği adalardan geliyordu, dolayısıyla Tokyo’da bulunuyordu.) Oshchepkov dan notunu sanırım 1913’te aldı. Rus dini tarikatının eğitim programının bir parçası olarak Tokyo’da. O ve EJ Harrison hem Tokyo’da hem de Vladivostok’ta birlikte eğitim aldılar. Neyse, bu paragrafta Jigaro yerine Jigoro Kano olmalı ve Oshchepkov’un gerçekten Kano ile eğitim aldığından emin değilim. Kano elbette Kodokan’ın başkanıydı ama talimatlar başkaları tarafından veriliyordu.

Re Maeda, bazı maçları kaybetti. Çok değil ama belgelendiler. Bir örnek? Şubat 1908’de Londra’da düzenlenen bir turnuvada Maeda, yarı finalde nihai şampiyon Jimmy Esson’a yenildi. Kano tarafından ABD’ye gönderilmedi. Tomita, Kano tarafından gönderildi ve Tomita, Maeda’yı asistanı olarak aldı.

İkinci Dünya Savaşı öncesi şeyler için, 1916’da Tokyo’da shodanını almış ve 1918’de ABD Ordusuna askeri jujitsu öğreten İskoç bir adam olan Allan Corstorphin Smith var. Savaştan sonra ABD’de kaldı ve aynı zamanda New York’a judo öğretti. York Eyalet Polisi ve çeşitli Siyonist gençlik grupları. Long Island’a gömüldü.  Video? https://www.youtube.com/watch?v=vnwb8lSilrI  .  Kitaplar internette mevcuttur.  Biraz arka plan. http://ejmas.com/jnc/jncart_bowen_0603.htm

Batı Yakasında, Camp Lewis’teki askerlere jujitsu öğreten Risher Thornberry var. Jujitsu’yu 1900’lerin başında Nagazaki’de yaşarken öğrenmişti. http://ejmas.com/jnc/jncart_henderson_0600.htm

1910’lardan itibaren jujitsu deneyi yapan her türden polis gücü de vardı. Devriye memurları için amaç, gece sopalarına olan bağımlılığı azaltmaktı, ancak bu aynı zamanda sivil giyimli erkeklere ve kadın polislere eğitim sağlamak için de kullanıldı.

Fairbairn, OSS arasında İngilizlerden daha popüler olduğunu kanıtladı. İngilizler ise Kodokan judo ve yakalama güreşinin bir karışımını öğretiyordu; eğitmenler arasında aynı zamanda Budokwai shodan olan, İngiliz serbest stil güreş takımının bir üyesi olan ve bir Metro Polisi eğitmeni olan Stan Bissell de vardı.

1950’lerin SAC programı Kodokan judo, JKA karate ve Tomiki tarzı aikido öğretiyordu. Ancak on yılın sonuna gelindiğinde her türlü Japon ve Kore sistemini öğretiyordu.